Preskočiť na obsah

V obci Sveržov do prevádzky slávnostne uviedli 𝐩𝐫𝐯𝐮́ 𝐤𝐨𝐧𝐭𝐚𝐣𝐧𝐞𝐫𝐨𝐯𝐚́ 𝐜̌𝐢𝐬𝐭𝐢𝐚𝐫𝐞𝐧̌ 𝐨𝐝𝐩𝐚𝐝𝐨𝐯𝐲́𝐜𝐡 𝐯𝐨̂𝐝 𝐛𝐞𝐳 𝐯𝐞𝐫𝐞𝐣𝐧𝐞𝐣 𝐤𝐚𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚́𝐜𝐢𝐞 na Slovensku s využitím unikátnej WTR technológie čistenia žumpových vôd a umelou inteligenciou. Ide o výnimočný projekt, ktorý nielenže nenájdete inde na Slovensku, ale ani nikde v Európe…

Zverejnené 31.10.2024.

V obci Sveržov bola 30. októbra 2024 do prevádzky slávnostne uvedená prvá kontajnerová čistiareň odpadových vôd (ČOV) bez kanalizácie na Slovensku s využitím unikátnej WTR technológie čistenia žumpových vôd. Slúžiť bude pre zvoz žumpových vôd z obcí Sveržov a Tarnov. Táto technológia prináša riešenie pre všetky obce pod 2000 E.O. kde výstavba a následná prevádzka stokovej siete nie je ekonomicky výhodná a časovo dostupná. 

„Pre Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť, a.s. je jednou z priorít neustále zlepšovanie kvality života obyvateľov v regióne pôsobnosti. Zároveň našu činnosť podriaďujeme dlhodobej a intenzívnej ochrane životného prostredia. Práve tieto dva faktory sa odrážajú aj v tomto pilotnom projekte – čistiarni odpadových vôd bez kanalizácie, ktorý dnes uvádzame do života. Medzi hlavné výhody použitia WTR technológie patrí vysoká účinnosť čistenia, nízka energetická náročnosť, nízka tvorba prebytočného kalu, stabilita technologických procesov bez vzniku nepríjemných pachov a hluku, ako aj celková priaznivá ekonomika prevádzky,“ vysvetlil Ing. Stanislav Prcúch, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s..  

Výstavba ČOV pre obce Sveržov a Tarnov je obrovským krokom  ku skvalitneniu bývania a života v oboch obciach. To potvrdzujú aj slová starostu obce Sveržov, Pavla Ceľucha:  „Prvotná prezentácia a predstavenie myšlienky na realizáciu ČOV v obci bola prednesená vtedajším generálnym riaditeľom Ing. Stanislavom Hrehom PhD.  na verejnom zhromaždení občanov, kde prítomným trpezlivo vysvetľoval dôvody výstavby, technológiu čistenia odpadových vôd, spôsob realizácie aj konkrétne prínosy pre obidve obce, za čo mu patrí obrovské ocenenie a poďakovanie. Naše obce sa nám rozrastajú, budujú sa tu nové rodinné domy, zakladajú firmy a prevádzky. Doteraz sa čakacia doba na vývoz odpadových vôd pohybovala od piatich do ôsmich týždňov, preto verím, že teraz sa situácia výrazne zlepší. Som hrdý na skutočnosť, že tento projekt je svojou technológiou jedinečný – prvý na Slovensku a unikátny aj mimo územia SR. Chcem povedať, že od samého začiatku som veril tejto myšlienke, veril som odborníkom z VVS, a.s. i samotným realizátorom stavby a nikdy som nezaváhal a nespochybnil, či to bude fungovať “.

Predseda Dozornej rady VVS, a.s., Ing. Stanislav Hreha PhD,  to vníma nasledovne: „Pre mňa osobne je toto významný krok, pretože už dlhodobo rozprávame o tom, ako pomôcť obciam pod 500 obyvateľov, ako pre  nich vybudovať kanalizáciu a čistiarne odpadových vôd. Vieme však, že na Východnom Slovensku by to stálo 3 mld. Eur a že v krátkej dobe nedokážeme tieto peniaze získať zo štátneho rozpočtu, ani z fondov EÚ. Preto sú riešením práve takéto ČOV bez kanalizácie. Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. sa opäť raz stala priekopníkom. Nemám informácie o tom, že by podobná ČOV bez kanalizácie a s takouto technológiou existovala kdekoľvek inde v Európe. Čo je ešte zaujímavejšie ale je to, že ide o slovenskú technológiu. Zároveň som veľmi rád, že sa projekt zrealizoval práve v obci Sveržov, nakoľko pán starosta bol od samotného počiatku iniciatívny a veľmi nápomocný“.

Presvedčenie, že tento projekt môže byť vzorom pre ďalšie úspešné riešenia spracovávania odpadových vôd z oblastí, kde nie je vybudovaná verejná kanalizácia s čistiarňou odpadových vôd, vyjadril aj ďalší predstaviteľ VVS, a.s., Ing. Juraj Fellegi, riaditeľ závodu Bardejov: „Celý tento projekt vnímam veľmi pozitívne. Je to unikát, ktorý pri správnom fungovaní do budúcnosti výrazne ovplyvní problematiku ,,žumpových vôd“ v obciach bez verejnej kanalizácie. Hlavným významom pre oblasť, kde je táto čistiareň vybudovaná, je, že sa zvýši efektivita vývozov a čo je najhlavnejšie, náklady na samotný vývoz žumpových vôd budú pre týchto obyvateľov nižšie“.

Proces čistenia v čistiarni s WTR technológiou sa vyznačuje vysokou elimináciou biologicky rozložiteľného znečistenia a simultánnym odstraňovaním zlúčenín dusíka a fosforu. Charakteristický dizajn reaktora a riadená recirkulácia aktivačnej zmesi v prevzdušňovaných aj neprevzdušňovaných zónach zabezpečujú účinný kontakt odpadovej vody s mikroorganizmami bez potreby mechanických miešadiel a čerpadiel umiestnených vnútri reaktora, teda oveľa nižšej elektrickej náročnosti oproti klasickým ČOV. Technológia sa vyznačuje efektívnym využitím objemu reaktora s vysokou prevádzkovou koncentráciou kalu a je vhodná aj pre žumpové vody s vyššou koncentráciou znečisťujúcich látok.

Opomenuteľný nie je ani fakt, že týmto spôsobom čistenia sa obyvatelia oveľa rýchlejšie dostanú k bezpečnej likvidácií žumpových vôd, čo má pozitívny environmentálny dopad.  Realizáciou takéhoto projektu aj v iných oblastiach sa prispeje k rozšíreniu správnej likvidácie žumpových vôd s pozitívnym dopadom na životné prostredie v rámci celej spoločnosti. Navyše, v prípade vybudovania kanalizácie, je táto ČOV napojiteľná a tým pádom využiteľná aj v budúcnosti.